
Víc asi dnes napsat nestihnu, možná odpoledne, nějak toho mám v práci mnoho...
Kam kráčejí české weby?
Sledování módních trendů nestačí
Nedávno jsem byl poctěn předsednictvím poroty WebTop100. V tomto projektu odborníci volí nejlepší české webové stránky. Akci doprovázela celodenní konference, kde se o minulosti, přítomnosti a budoucnosti tohoto způsobu prezentace na síti přednášelo a diskutovalo. Odborníci na informační technologie bývají obvykle sebestřední, mluví vlastní hantýrkou a příliš se nezabývají tím, jak IT vnímá zbytek světa. Konference tím byla trochu poznamenána. V panelové diskusi zaznělo, že naše weby jsou rok až dva za americkými, ale rok před slovenskými. Přiznám se, že kritéria, na kterých bylo toto tvrzení založeno, mi unikla. Pokud je předností webových prezentací využívání nejnovějších technologií, je to možná pravda. Otázkou je, zda pro ty, kteří weby prohlížejí, aby získali informace, něco koupili nebo se pobavili, je toto nejdůležitější. Přednáška o rafinovaném sledování pohybu očí na webové stránce oční kamerou přinesla „překvapivé“ potvrzení lidských reakcí, jež jsou dávno známé tvůrcům novinových stránek a letáků.
Pár let vývoje webových stránek z nich udělalo komoditu. Má je každý a nejsou špatné. Už je nevytváří amatérsky Pepa z Horní Dolní a oslnivé technologické výstřelky či prezentace „per se“ jsou spíše výjimkou. Optimalizaci pro vyhledávače využívá víceméně každý. Je obtížné hledat něco, co mne odliší od konkurence. Sledování módních trendů nestačí. Na stránce telekomunikačního operátora se dozvím, kdo vypadl v SuperStar, a mohu se dokonce zúčastnit diskuse, zda nahota je škodlivá. Informace o bezdrátovém telefonu a využití služeb s ním spojených jsem získal v prodejně Panasonic. Tam jsem si také telefon koupil, raději než u operátora. Lifestyle je nepřehlédnutelný trend, ale není to, co hledám, když toužím po informaci. Suplovat informační portály, prezentuji-li komerční firmu, není to pravé ořechové. Koncepce swiss army knife, tedy nacpat na stránku všechno, co se dá, byznysu spíše škodí.
Rozhodují nápady dotažené do konce, aktualizace obsahu a dokonalá funkčnost. Technologie nesmí ani překážet ani oslňovat. Nejlepší je ta, kterou nevnímám. Weby se staly jedním ze standardních způsobů prezentace lidí i firem.
...jste opravdu spisovatel! Ale, kde berete čas, toť je mi záhadou?????? Zaměstnání, rodinu, samosprávu na Strnadově, divadlo... a to ještě možná není všechno? Ani se mi nechce věřit, že to všechno může zvládnout jeden člověk...Občas sám nevím, jak se mi to všechno daří, ale jedno vím jistě. Jsem ten typ lidí, kterým vadí nečinnost. Když jsem byl v září nemocen a musel skoro měsíc ležet v posteli a jen si číst knihy, bylo to pro mne psychycky vyčerpávající. Po čtrnácti dnech nucené nečinnosti jsem hledal, co mohu dělat, aby to mé neposlouchající bolavé tělo zvládlo a já nemusel jen ležet.
poznámka k Převýchově zlotřilců: Myslím že by jsi časem měl přemýšlet o politické dráze (vzhledem k postavení českých politiků to neber jako nadávku), alespoň na regionální úrovni, myslím si že by jsi měl šanci do věcí více mluvit..:)Zatím mi stačí ta "mikroregionální" politika, tedy samospráva domu. Neb jsem trochu cholerik a když narazím na člověka, který nechápe či prostě odmítá poslouchat rozumnou argumentaci, začnu zvyšovat hlas... A pak i spíš křičím než vysvětluji. Na Strnadově máme jeden vchod, kde se mi to stává hodně často. Lidi tam jen na schůzi poslouchají sami sebe a logiku odmítají. Ale pracovat pro dům v samostatné samosprávě se jim nechce. Ono je vždy jednodušší kritizovat, než sám něco dělat.
Grygar jako Brando?
Oblíbený astrofyzik nesouhlasí se změnami ve financování české vědy, odmítl vládní cenu
Čekali to a stejně je to zaskočilo. Jiří Grygar (73) – oblíbený astrofyzik, spisovatel a známý popularizátor vědy – odmítl minulý týden převzat za svou činnost cenu Česká hlava, kterou se mu chystala udělit Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Proč? Grygar nesouhlasí se změnami ve financování české vědy, které rada zavedla. Podle něj vědu spíš poškozují. Cena je přitom spojena s odměnou půl milionu korun. „Cena nese jméno RVVI, která od července soustavně poškozuje zájmy a dobré jméno Akademie věd ČR, ve které pracuji. To je cena, kterou prostě nemohu přijmout,“ vysvětlil své důvody zakládající člen Učené společnosti ČR. V dopise, který zaslal, píše, že odmítnutí není namířeno proti organizátorům ani předsedovi RVVI, premiérovi Janu Fischerovi. Ten Grygarovo rozhodnutí respektuje, prý jej očekával, ač ho mrzí. Věda podle něj zůstává pro vládu jednou z priorit – kabinet nechce AV ČR zlikvidovat.
Gesto muže, jenž má i svou planetku s číslem 3336, je ojedinělé. Zvláště v našem prostředí. V blahé paměti zůstává odmítnutí ceny ministerstva kultury architektem Janem Kaplickým; sluší se připomenout i dva „odmítače“ Nobelových cen, na něž by si Česká hlava ráda doma hrála... Tím prvým je spisovatel Jean-Paul Sartre (1964), jenž neuznával jakékoliv veřejné pocty, a Le Duc Tho z Vietnamu (1973), který z politických důvodů nechtěl převzít mírovou cenu spolu s Američanem Henry Kissingerem. V roce 1973 se ale vznešené Grygarově motivaci – nezadat si s něčím, s čím nesouhlasím – asi nejvíc přiblížil herec Marlon Brando. Tehdy nepřevzal Oscara, na pódium vyslal mladičkou indiánku, jež tlumočila Mistrův kritický postoj k filmařskému průmyslu: „Lidé kolem filmu jsou odpovědní za degradování indiánů a jejich parodování jako divochů, nepřátel a zlosynů. Když se na filmy dívají indiánské děti, a ony se koukají, vidí, jak je jejich rasa karikována, a zaplevelí to nezvratně jejich mysli...“
Grygar se zachoval čestně: řekl nahlas, co mu vadí. Bez příkras. Překročil konformní meze našlapování a uctivého pokývnutí. Ti, co jej jako věřícího vědce znají, vědí, že nemohl jinak. Čin je to lidsky sympatický, však se mu za něj dostalo uznání (a v internetových diskusích i nominací na prezidenta). Otázkou však zůstává, zda má člen Českého klubu skeptiků Sysifos tak úplně pravdu. Ano, jeho mateřský Fyzikální ústav AV ČR patří určitě k tomu nejlepšímu, co česká věda má. Je ale také pravdou, že ona „ctihodná instituce“ má přes padesát ústavů, kde pracují i takoví, kteří se za výkonné vědce – a osobnosti Grygarova typu – tuze rádi skryjí. Odpor vedení AV k jakýmkoliv změnám (či diskusi o nich) ohledně úspor je až podezřelý: „Státe dej!“ Nabízí se podobnost s Brandovým gestem. V dobré víře, a na základě znalosti svého okolí, hájil všechny indiány. Ale i mezi nimi jsou příživníci.
Většinu přestupků lze vyřešit buď blokově na místě, nebo ve správním řízení na úřadě. Bloková pokuta je zpravidla nižší než pokuta ukládaná ve správním řízení. Pokud souhlasíte se svým přestupkem a je Vám nabídnuta bloková pokuta, je výhodné takové řešení přijmout. Pokud jste však přesvědčen o své nevině, nikdo Vás nemůže nutit blokovou pokutu zaplatit a o přestupku se povede klasické správní řízení.
Uložení blokové pokuty je jeden ze způsobů konečného vyřešení přestupku. Aby bylo možné blokovou pokutu uložit, musí být přestupek spolehlivě zjištěn a obviněný z přestupku s tímto postupem musí souhlasit. Pokud se obviněný domnívá, že přestupek, který mu byl sdělen policistou (strážníkem), nespáchal, věc nelze řešit blokovou pokutou, policista (strážník) sepíše o přestupku oznámení, které zpravidla nechá obviněnému podepsat a umožní mu do něj se k přestupku vyjádřit (není povinností, ale je vhodné uvést důvody nesouhlasu). Dále přestupek postoupí správnímu orgánu k dalšímu vyřízení. Správní orgán přestupek posoudí a rozhodne o něm. V případě, že je přestupek obviněnému ve správním řízení prokázán, bývá sankce ze zákona zpravidla vyšší než je sazba blokové pokuty, a obviněnému je navíc ze zákona uložena povinnost zaplatit náklady správního řízení.
Jednoduše řečeno, pokud se dopustím přestupku, který je zřejmý a jasný (nedovolené stání, překročení rychlosti apod.), je pro mě výhodnější ho vyřídit zaplacením blokové pokuty, což mi ušetří peníze, ale i čas.
při jízdě v obci s maximální povolenou rychlostí 50 km/h spáchá řidič při naměřené rychlosti 51 km/h až 79 km/h přestupek dle ust. § 22 odst. 1 písm. f) z.č. 200/90 Sb. s možností uložení blokové pokuty do 1.000,- Kč.
Český bodový systém obsahuje maximální, pro správní řízení i minimální výši pokuty, kterou lze uložit. Pokutu může uložit policista (do výše 3 000 Kč), správní úřad, případně soud (pokud se jedná o trestný čin). O výši udělených bodů a zákazu řízení vždy rozhoduje správní úřad nebo soud.
Překročení nejvyšší dovolené rychlosti o méně než 20 km/h v obci a o méně než 30 km/h mimo obec
bodový postih 2 body
pokuta ve správním řízení 1 500 - 2 500 Kč
bloková pokuta 1 000 Kč
překročení nejvyšší dovolené rychlosti stanovené zákonem nebo dopravní značkou o méně než 20 km/h v obci nebo o méně než 30 km/h mimo obec, 2 body, 1.500 až 2.500 ve správním řízení, 1.000 bloková pokuta, § 22/1 f) bod 4
Pokud pojede řidič motorového vozidla v obci, kde je podle zákona č. 361/2000 Sb. maximální povolená rychlost 50 km/h (tato rychlost může být také dopravní značkou, nejvyšší povolená rychlost, zvýšena) a policejní radar naměří rychlost 70 km/h, znamená to, že řidič překročil maximální povolenou rychlost o méně jak 30 km/h v obci, a dopustil se tím přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu nikoliv dle ust. § 22 odst. 1 písem. a) z.č. 200/90 Sb., ale dle ust. § 22 odst. 1 písem. f) cit. zákona. Policista může na místě v blokovém řízení uložit tomuto řidiči blokovou pokutu do 1.000,- Kč, tak jak je uvedeno v ust. § 22 odst. 6 cit. zákona. Pokud by byl stejný přestupek projednáván například Přestupkovou komisí Obecního/Městského úřadu, mohla by být tomuto řidiči uložena pokuta až 2.000,- Kč, tak jak je uvedeno v ust. § 22 odst. 2 cit. zákona.
Převýchova zlotřilců?
Zákon proti obchodním řetězcům nikomu nepomůže
Malá hádanka: Kdekdo jim spílá, snad všichni tam chodíme a utrácením je podporujeme, i když jsou zlí a nevychovaní. Proto je má napravit zvláštní zákon. Kdo je to? Kaufland, Lidl, Penny, Tesco a další nadnárodní obchodní řetězce. Sociálně-demokratičtí, komunističtí a zelení poslanci naočkovaní lobby zemědělců a potravinářů si myslí, že budou v tržním hospodářství zákonem diktovat, jak spolu mají dva partneři obchodovat. Přes prezidentovo veto prohlasovala oranžovo-rudo-zelená část sněmovny zákon, kterým nejspíš ničemu nepomůže, jen všem zkomplikuje život. Proč tyto politické strany jednoduše neradí svým voličům: Bojkotujte zlé zahraniční řetězce! Jídlo nakupujte v malých krámcích a vybírejte jen české sýry, mrkve či maso na řízky!
Je přece na dodavatelích, co si od obchodníků nechají líbit. Proč dál zaplevelovat legislativu. S novým zákonem si několik málo zlotřilců, proti kterým je ušitý, stejně nějak poradí, podobně jako na Slovensku. Zakázané bonusy převedou obchodníci po dohodě s dodavateli do cen. Třicetidenní lhůta splatnosti se obejde pozdějším vystavením faktury. A jsme tam, kde jsme byli. Kdo z potravinářů si pod sebou podřeže větev tím, že napráská svého odběratele?
Když naši zemi ovládl komunismus, málokdo čekal, že to bude na dlouhých 40 let. Když se komunismus hroutil, málokdo čekal, že padne za pár dní. A když jsme se ocitli ve svobodě, málokdo tušil, jak hluboké morální škody napáchal.
...
Snad ještě vážnější je atmosféra ve společnosti, v níž jako by převažovalo znechucení nad radostí ze svobody. 20 let po pádu totality zjišťujeme to, co se v Bibli docela podrobně rozebírá. Že totiž když se dává svoboda, musí se dát všem, tedy těm, kdo jsou na straně dobra, i těm, kdo jsou na straně zla, a že ti, kdo jsou na straně zla, ji umějí využít mnohem rychleji a efektivněji, než ti, kdo jsou na straně dobra.
Přesto je svoboda lepší než jakákoli forma diktátu. Jak řekl kdysi Winston Churchill, demokracie je skutečně nejhorší forma vlády, s výjimkou všech ostatních, které jsme kdy vyzkoušeli. Tatíček Masaryk měl pravdu, když říkal "nebát se a nekrást", znal Čechy jako svoje boty. Dvacet let po sametu je tedy zřejmé, že pozitivní změny v naší společnosti nepůjdou shora dolů, ale naopak, zdola směrem nahoru. Za novou vlnou "blbé nálady" je totiž pocit, že my Češi máme na víc. Řekl bych, že určitě máme - jen to bude trvat opět trochu déle, než jsme čekali.
Při psaní tohoto článku jsem se trochu zarazil nad zákeřností češtiny a začal koumat, jak správně napsat nadpis. A našel na serveru proofreading toto vysvětlení slova dennodenně:
Dennodenně, nikoli denodenně
(Čeština pod lupou, autor: Dalibor Behún)
Výraz, používaný pro zdůraznění běžného příslovce „denně“ (podobně je utvořeno také např. slovo „jistojistě“ či „svatosvatě“), píšeme dvakrát se dvěma „n“, tedy dennodenně, nikoli denodenně.
* Dennodenně se hádali.
* Malé děti si žádají dennodenní péči. (ne denodenní)
Zdroj: Pravidla českého pravopisu
Vážený pane starosto, vážení členové zastupitelstva,Jak to souvisí s předchozí citací z týdeníku EURO? No to je přece jasné, dřív sídliště "patřilo všem" a podle toho se lidé v něm chovali. Dnes patří část domů obci, která se trochu stará o zvelebování obecního majetku a domy opravuje z peněz nás všech, neboť striktní rozškatulkování rozpočtu, které by zajistilo, že na opravy a zateplení obecních domů budou putovat jen prostředky vybrané na nájemném od obyvatel těchto domů, neexistuje. Část domů patřící jejich obyvatelům (DB/OV) si musí obyvatelé zvelebit za své peníze.
bydlím na Vinohradech jen krátce, ale nelze přehlédnout, že na tomto sídlišti je problém s parkováním. Vím, že se radnice snaží alespoň něco málo udělat - pokud jsem správně pochopil, nyní se například před domem Prušánecká 11 chystají tři parkovací místa podélného stání.
Bohužel má tato městská část (nikoliv sama) problém s parkujícími autovraky. Proč není využit termín blokového čištění k likvidaci autovraků? V době blokového čištění najatá firma odváží POUZE ZJEVNĚ UŽÍVANÁ AUTA, neboť ví, že o ta se majitel přihlásí a zaplatí... Ale ta nepoužívaná zůstávají stát na parkovacích plochách a roste kolem nich tráva. Doslova.
Nevěříte? Pošlete někoho podívat se na Prušáneckou před školu do míst, kde je vstup do ligy vozíčkářů... (červené auto)
Nebo na Bořetickou ke vstupu do mateřské školky (žlutá Škoda Rapid bez RZ) či hned vedle na Čejkovickou (vínová Škodovka s RZ vyškovskou s prázdnými koli).
To tyto příklady nejsou vidět? Nebo je administrativně tak náročné najít vhodný postup a konat?
A promiňte, že jsem dnes po ránu v myšlenkách ve zhora uvedeném textu poněkud poskakoval a pospojoval tak pár věcí zdánlivě nesouvisejících, pro mne prostě k dnešnímu ránu patří nějak všechny ty myšlenky dohromady.
Bezbariérové divadlo BARKA
Svatopluka Čecha 35a, Brno-Královo Pole
Předprodej - rezervace - na tel. č. 737 261 107
zbytek vstupenek před představením v divadle
Doučím matematiku a fyziku, případně programování (např. programovací jazyk Pascal), a to až do rozsahu běžných vysokoškolských znalostí. Cena dohodou.
Mohu přijet za Vámi - v Brně, bližší informace domluvme buď přes mobilní telefon +420777083126 (třeba SMS) nebo mailem.
Vzhledem k velkému zájmu a občasné nečekané změně harmonogramu díky dětem počítejte s tím, že termín doučování si lze vybírat v omezené míře a je třeba dodržovat dohodnutý čas přesně. A občas dojde k operativní změně... Odměnou za Vaši píli při doučování Vám bude pokrok ve výuce.