Neříkám, že jsem dokonalý rodič, ale v podstatě se ztotožňuji s těmito deseti radami pro děti do dospělosti (originál zde, sám jsem dopsal jen trošku):
-
Jsi zodpovědný za svět kolem sebe
O všechny věci, které ti byly svěřené, se starej s péčí dobrého hospodáře. Zanechej je minimálně ve stejném, ne-li lepším stavu, než v jakém jsi je dostal. Týká se to hraček, pokoje, ale i o své tělo je třeba pečovat, aby neskončilo předčasně v dezolátním stavu.
Děti učím, že se vše snažíme opravit, vyhazuje se, až když opravovat nejde - a když se vyhazuje, pak pokud možno rozloženo na prvočinitele - aneb třídíme a recyklujeme (hodně přes zahradu).
-
Když se ti něco nelíbí, ozvi se
Nemusíš být tupým stádem, máš v sobě moc měnit věci kolem sebe k lepšímu. Jen se musíš ozvat, vystoupit z řady, organizovat, debatovat, přesvědčovat. I pokud neuspěješ, je to lepší než sedět a nadávat na poměry.
V tom jdu dětem příkladem - a pak i hold občas vidí a vědí, že se dá taky pěkně narazit :-o
-
Buď zvědavý
Zvědavost je motorem všeho poznání. Kdo je zvědavý, bude se rychle učit. Ptej se proč a jak a když nedostaneš odpověď, zeptej se jinde. Nepřestávej hledat řešení otázek, které tě zajímají.
A není ostuda odpovědět (nejen dítěti): nevím, ale nastuduji si to, dohledám, zjistím, najdu... (Kéž by tohle dodržovali všici - to by ubylo žvástů a žvanilů, hezky řečeno.)
-
Není hanba upadnout, ale zůstat ležet
Kdo nic nedělá, ten taky nic nepokazí. To, že uděláš chybu, znamená, žes to zkoušel. Je potřeba zkoušet tak dlouho, až dospěješ k uspokojivému výsledku. Nevyvozuj ze svých chyb soudy o svém charakteru (nepodařilo se mi to, jsem úplný blbec), to je příliš snadné vzdávání se. Pokud víš, že jsi udělal vše, co bylo v tvých silách, nemusí tě výsledek trápit.
-
Slovy "děkuji", "prosím", "promiň", "dobrý den" a "na shledanou" nikdy nikoho neurazíš
Buď slušný raději přehnaně než nedostatečně. Nic tím nemůžeš pokazit, když se omluvíš jako první, poděkuješ za samozřejmost a o věci, které ti právem patří, slušně požádáš. Ušetříš si tak spoustu problémů.
-
Jednej tvrdě s problémem, ale laskavě s lidmi
Neustupuj od hledání řešení problému, ale současně jednej uctivě se svými protivníky, oponenty. Neboj se přistoupit na jiné řešení, i když není tvoje. Pokud je pro vyřešení situace nejlepší, tak bys byl hlupák, kdyby ses zakopal ve svých názorech.
A k ostatním buď ohleduplný, kdo neumí, není tak dobrý, nezná, neví - nemusí být proto hned zatracen... I když "tvrdohlavý blbec umí vytočit...
-
Snaž se
Neustále si vědomě hledej cíle mírně za hranicí svých možností. Snaž se dosáhnout tam, kam teď stěží dohlédneš. Vybírej si kurzy o stupeň nad své schopnosti, kamarády o stupeň dál než jsi zatím došel, techniku trošku složitější než ovládáš. Jenom tak neustrneš ve vývoji a udržíš si flexibilitu přizpůsobovat se měnícím se podmínkám. Tato schopnost je mnohem důležitější než to, co jsi vystudoval.
-
Nuda ani nepohodlí nejsou katastrofa
Nuda je příležitostí obrátit se do svého nitra a hledat v sobě cestu dál. Nepohodlí je fyzickou připomínkou toho, že žiješ. Obojí jde využít ku svému prospěchu.
-
Strom poznáš po ovoci
Známkou úspěchu není kolik kdo vydělává, v čem jezdí a co si obléká. Je přesnější lidi posuzovat podle toho, co páchají na svém okolí, a to jak v zaměstnání, tak v rodině nebo širší komunitě. Čeho mají takový přebytek, že to předávají dále? Radosti či zlosti?
-
Se sliby zacházej opatrně
Snaž se, aby tvému slovu šlo věřit. Než ještě existovaly podpisy, věřilo se slibům. Do značné míry dodnes důvěra mezi lidmi stojí a padá s tím, co kdo slíbil a jak to splnil. Důvěryhodní lidé to mají ve společnosti jednodušší.
Jo, tohle by si měli vztít k srdci hlavně páni politici, co dělají bohužel pravý opak!
Žádné komentáře:
Okomentovat